Podobne, a jednak inne
Herbata to jeden z najczęściej wybieranych napojów. Jest doskonała niezależnie od pory dnia, czy posiłku – pije się ją zarówno do śniadania, jak i degustując pyszne ciasta. Gatunków jest wiele, dlatego nietrudno o pomyłkę. Odwiedzając profesjonalny sklep z herbatami, łatwo można odkryć, jak niewiele na temat herbat wiemy. Zakupić możemy ogrom gatunków herbat. Wśród nich jest między innymi rooibos oraz czerwona herbata. Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma napojami?
Herbata czerwona
Przez Chińczyków nazywana smoczą herbatą. Herbata czerwona jest uważana za najbardziej aromatyczną herbatę na świecie. Poddaje się ją lekkiej fermentacji, która zostaje przerwana, kiedy listki stają się delikatnie czerwone na końcach. Ma korzenny posmak i nutę goryczy. Procesy fermentacyjne w tej herbacie trwają krócej w porównaniu do herbaty czarne. Dzięki temu posiada ona więcej enzymów i polifenoli, które sprawiają, że posiada ona właściwości odchudzające. Wspomaga i przyśpiesza trawienie.
Rooibos
Herbata rooibos to napar z czerwonokrzewu. Jest wyjątkowo aromatyczna i posiada niepowtarzalny smak sztucznego miodu. Jest to bowiem herbata specyficzna, która nie każdemu przypadnie do gustu. Herbata rooibos doskonale działa na problemy trawienne. Ma działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Jest odpowiednia dla osób w każdym wieku – również na kolki u niemowląt.
Herbata czerwona a rooibos
Czerwonokrzew, to roślina afrykańska. Pochodzi z Republiki Południowej Afryki i mylnie nazywa się herbatą bądź herbatą czerwoną. Czerwonokrzew z rośliną herbacianą nie jest bowiem spokrewniony. Jedyne podobieństwo jest podczas przygotowywaniu naparu z suszu – z czerwonokrzewu można uzyskać napraw w dwóch kolorach, lecz czerwony rooibos jest o wiele popularniejszy, gdyż ma słodkawy posmak. Dodatkowo jedną z istotniejszych różnic pomiędzy rooibos, a herbatą czerwoną jest całkowity brak kofeiny w tym pierwszym napoju. Herbata czerwona nazywana jest również herbatą Pu-erh. Gatunek herbaty uprawiany w Chinach. Poddaje się go lekkiej fermentacji, a smak jest intensywny i aromatyczny z przeważającą nutą goryczy. Kolor naparu jest intensywnie czerwony.