Herbata czerwona
Herbata czerwona ma dziś rzesze zwolenników. Jedni doceniają ją za wyjątkowy, niepowtarzalny smak, drudzy za działanie uspokajające oraz za zbawienny wpływ na pamięć i koncentrację, jeszcze inni piją ją głównie ze względu na słynne już właściwości wspomagające przemianę materii.
Pu-Erh – czerwona czy czarna?
Czym jest czerwona herbata? Zapewne nie każdy zdaje sobie sprawę, że owa specyficzna odmiana herbaty powstaje z tej samej rośliny, co dwie inne najpopularniejsze herbaty świata – czarna i zielona. Różnica tkwi odmiennym procesie jej późniejszej obróbki. Podczas gdy herbata czarna jest jedynie suszona, czerwoną poddaje się krótkiemu procesowi fermentacji. Kolejną ciekawostką jest samo nazewnictwo – określenie herbata czerwona nie jest tak jednoznaczne, jak mogłoby się wydawać. Najbardziej popularna herbata Pu-Erh, w Polsce traktowana jako klasyczna przedstawicielka odmiany czerwonej, jest na terenie całej Azji zaliczana do herbat czarnych.
Skąd pochodzi najlepsza herbata? Ojczyzną wspomnianej wcześniej odmiany Pu-Erh jest chińska prowincja Yunnan. Panujące tam optymalne warunki klimatyczne – wysokie temperatury, częste opady deszczu oraz duża wilgotność powietrza, zapewniają obfite plony oraz najwyższą jakość produktu. Istotną rolę pełni tu również odpowiednia kwasowość i przepuszczalność gleby.
Opakowania herbat
Odwiedzając sklep z herbatami, warto poświęcić chwilę na przyjrzenie się opakowaniu produktu, który zamierzamy kupić. Dobra herbata powinna być opatrzoną informacją dotyczącą roku powstania receptury, jakości liści oraz miejscu produkcji. Jeśli to możliwe, powinniśmy wybierać herbatę sypaną, gdyż tylko pod taką postacią sprzedaje się susz najwyższej jakości. Jeśli jednak już decydujemy się na saszetki, kupujmy te o przestrzennym kształcie, pozwalające herbacianym liściom na swobodne uwolnienie smaku i aromatu.