Gatunki herbaty, Zestaw herbat

Dobra herbata – jak odróżnić ją od średniej

dobra herbata

Dobra herbata

Herbata to napar bogów. Zwłaszcza dobra herbata! Ale jak rozpoznać tę naprawdę dobrą od takiej gorszej jakości? No cóż, jest kilka niezawodnych sposobów. Po pierwsze opakowanie. Zestaw herbat w pudełku, zwłaszcza w eleganckim drewnianym z ładnym logo i eleganckim zamkiem może być dobrą przesłanką. To raczej nieomylny znak, że tu umieszczone torebki z herbatą zieloną czy earl grey na pewno nie będą jakąś marną mieszanką wyprodukowaną z podłej jakości liści. Po drugie – miejsce zakupu. Dobry, specjalistyczny sklep z herbatami czy świetnie zaopatrzony sklep internetowy z herbatą to na pewno lepsza opcja niż osiedlowy spożywczak czy wielki hipermarket. Niestety w tym drugim przypadku nie możemy liczyć na specjalnie dobry wybór czy profesjonalną obsługę. Poza niewielkim wyborem takim jak nieśmiertelna herbata czarna czy earl grey wiele więcej to nie znajdziemy. Próżno tu szukać takich gatunków jak rooibos, biała herbata czy herbata czerwona.

Zasadą numer jeden jest kupowanie herbat liściastych, a więc nie tych pokruszonych i sproszkowanych. Torebki ekspresowe są bardzo wygodne, ale niestety za wygodą nie zawsze idzie jakość. Herbaty liściaste, także zestawy herbat, mają z reguły bardziej wyrazisty aromat i dużo silniejsze właściwości, gdyż nie rozdrobnione kawałki liści czy łodyżek nie tracą po prostu swoich właściwości. Ważne jest jeśli produkt jest naprawdę wyprodukowany w kraju, który posiada długą tradycję produkowania herbaty. To oznacza najczęściej po prostu dobrą herbatę.

Popularne herbaty

Spośród herbat liściastych najbardziej popularna w naszym kraju jest herbata zielona. Nie każdy jednak wie, że w tej formie można też kupić popularną herbatę earl grey. Prawdziwi smakosze cenią sobie bardzo herbatę czerwoną. Mało znana w Polsce jest za to herbata biała, którą z kolei uwielbiają Chińczycy. Prawdziwą księżniczką wśród herbat jest natomiast rooibos. To nazwa bardzo rzadkiego krzewu hodowanego w Republice Południowej Afryki. Liście dojrzałego krzewu są zrywane, cięte na małe kilkumilimetrowe paseczki, a następnie suszone. To właśnie z nich powstaje, być może, najlepsza herbata świata – właśnie rooibos.

Tagged , , , , , , , ,